Rubriky
Jak čas plyne ...

Přivítání hostů a historie misijních banketů

Proslov na misijním banketu dne 26. dubna 2013.

Vážené dámy a pánové.

Děkuji Vám, že jste přijali naše pozvání na misijní banket, kde se s vámi chceme rozdělit o své zkušenosti z misijního výjezdu do Rovinje na Istrii v Chorvatsku.

Posláním biblické školy v Kolíně je poskytovat studentům teoretickou i praktickou přípravu na náročnou službu v církvi. Kromě teologického vzdělávání naši studenti absolvují též odbornou praxi, která tvoří více než 25 % celkové výuky. Odborná praxe stojí na třech pilířích, jimiž jsou modlitby, bohoslužby a misie. Misijní výjezd do Rovinje na Istrii v Chorvatsku, který je hlavním tématem dnešního misijního banketu, patří do misijní praktické přípravy studentů biblické školy.

Misijní výjezd jsme absolvovali ve dnech 22. až 28. března 2013. Na doporučení ředitele Nehemie bratra Leoše Cáska jsem se spojil s misionářem Jiřím Dohnalem, který se svou manželkou pracuje v Chorvatsku od roku 1996. Bratr Dohnal nám poslal modlitební potřeby svého sboru a s místními pastory dohodl naše zapojení do duchovní práce na Istrii. V Chorvatsku na nás čekala jak duchovní práce ve sborech, tak i fyzická práce na zahradě a na výstavbě misijní chatky.

Spolu se studenty jsme se na výjezd připravovali průběžně od začátku školního roku. Na pravidelných školních modlitbách jsme se za výjezd modlili a na školních bohoslužbách jsme dělali sbírky. Sbírky byly vykonány také v domácích sborech našich studentů.

Abychom lépe pochopili prostředí, kde jsme měli pracovat, každý student vystoupil na ranních modlitbách s minireferátem o reáliích Chorvatska (národní parky, historie, průmysl, nedávný válečný konflikt ap.). Od února jsme každé úterý věnovali jednu vyučovací hodinu organizaci nácviku scének: Give me Your Heart, Židle a Lifehouse. Dbali jsme na to, aby během výjezdu každý student veřejně vystoupil se svým své svědectvím a každý student aby byl zapojen do účinkování v některé ze scének.

Nyní mi dovolte říci několik slov o historii misijních banketů na biblické škole.

Především, misijní bankety u nás zavedli manželé Jason a Andrea Morrisonovi, když ještě bydleli v Kolíně. Sestra Andrea Morrison se kvůli svým mateřským povinnostem nemůže dnešního večera zúčastnit, ale je zde s námi bratr Jason Morrison. (aplaus)

Dosud se uskutečnilo pět misijních banketů, ten dnešní je šestý.

Misijní banket 8. května 2001
Téma: Mongolsko
Host: Marcela a Thomas Hemphill
Místo konání: V Zídkách 402, Kolín II
Zajímavosti: Sestra Marcela je absolventkou biblické škole v Kolíně. S pomocí organizace Operation Mobilization se dostala do Mongolska. Thomas je původem z Austrálie. S Marcelou se vzali roku 2001 a pracovali spolu v Mongolské církvi. Výtěžek sbírky, kterou jsme vykonali v rámci banketu, byl věnován biblické škole v Mongolsku.

Misijní banket 8. května 2002
Téma: Indie
Host: Lukáš Targosz
Místo konání: V Zídkách 402, Kolín II
Zajímavosti: Bratr Lukáš, který je absolventem biblické školy v Kolíně, se zúčastnil misijního výjezdu do Indie. Výtěžek sbírky z misijního banketu byl odeslán biblické škole A/G v Indii, která připravuje služebníky, aby mohli zakládat sbory v nezasažených oblastech Indie.

Misijní banket 1. května 2003
Téma: Afghánistán
Host: David a Julie Leatherberry
Místo konání: Dům dětí a mládeže Kolín
Zajímavosti: Výtěžek sbírky byl věnován organizaci Shelter Germany, která působí v Afgánistánu, zaměřuje se na obnovu země po válce a na humanitární pomoc.

Misijní banket 24. dubna 2004
Téma: Služba Romům v Maďarsku
Host: Paul Gracza
Místo konání: Dům dětí a mládeže Kolín
Zajímavosti: V Maďarsku žije asi 850 000 Romů. V roce 2004 zde působilo silné hnutí zakládání sborů. Maďarská letniční církev slouží asi 10 000 Romů. Výtěžek sbírky byl věnován na podporu letničních romských sborů v Maďarsku.

Misijní banket 8. dubna 2005
Téma: Bangladéš
Host: dr. Sirkar
Místo konání: Dům dětí a mládeže Kolín
Zajímavosti: Bratr Sirkar je ředitelem na biblické škole, kde studuje celkem, denně i dálkově, na 3000 studentů. V Bangladéši obyvatelé trpí každoročními potopami a hladem. Většina populace (60%) je dokonce negramotná, vládne tam chudoba, mnoho lidí žije na ulici, děti jsou unášeny na velbloudí závody. Hustota zalidnění je dvanáctá největší na celém světě (1023 obyvatel na km2). Převažuje zde islám. Sbírka z misijního banketu byla věnována na podporu biblické školy v Bangladéši.

Misijní banket 26. dubna 2013
Téma: Misijní výjezd do Chorvatska
Host: Leoš Cásek, ředitel Nehemie
Zajímavosti: Bratr Leoš je absolventem biblické školy v Kolíně. Dnešní sbírka bude věnována na podporu pracovního týmu, který pojede do Rovinje, aby tak jako my pomohl bratru Jiřímu Dohnalovi.

Poznámka: Jason Morrison mě po banketu upozornil na jednu skutečnost, že toto je první banket věnovaný podpoře českého misionáře. Všechny ostatní bankety podpořily práci misionářů z ciziny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..