Evangelium je dobrá zpráva, ovšem jen pro hříšníky

Když jsem slýchával zprávy o povodních, které ve vzdálených krajích zničily domovy lidí, bylo mi těch lidí líto. Říkal jsem si v duchu, že tohle bych zažít nechtěl. Když jsem pak později slyšel dobrou zprávu, že hrozba přívalových dešťů tam někde pominula, byl jsem rád, že to ti lidé mají za sebou, a taky – že se to mně bezprostředně netýká.

Když je povodeň daleko a můj dům bezprostředně neohrožuje, pak ani dobrá zpráva o konci dešťů se mě vlastně netýká. Jiné to je, když jsem sám bezprostředně ohrožen. Pak dobrou zprávu o změně počasí slyším úplně jinak, protože se mě osobně dotýká.

Ráno 2. června 2013 jsem se s rodinou probudil uprostřed jezera. Celá zahrada byla pod vodou a do přelití našeho prahu chybělo pouhých 25 centimetrů. Po celodenním zoufalství a modlitbách k Bohu jsem uslyšel z médií dobrou zprávu, že deště ustupují. A když jsem za několik dnů, 11. června 2013, četl prohlášení premiéra, že nebezpečí povodní už nehrozí, že Česko má nejhorší za sebou (Český rozhlas, 11. června 2013 v 18.05 hodin), pocítil jsem úlevu.

Tentokrát se mě dobrá zpráva dotýkala velmi osobně.

Dobrá zpráva evangelia je jinak vnímána hříšníkem a jinak spravedlivým člověkem.
Hříšný člověk vítá evangelium s nadšením. Byl beznadějně ztracen, ale teď mu Bůh odpustil, když místo něj obětoval Ježíše Krista na kříži.
Avšak „spravedlivý“ člověk reaguje jinak. Možná je rád, když zaslechne, že nějaký hříšník uvěřil v Krista a že mu to pomohlo. Ale nevidí důvod, proč by on sám, když přece není až tak zkažený, měl mít radost z toho, že Ježíš zemřel i za jeho (ne až tak velké) hříchy.

Evangelium je dobrá zpráva, ovšem jen pro hříšníky.
Pro spravedlivé je to zpráva, která se jich netýká.
Kdo nehřeší, nepotřebuje odpuštění, evangelium jej neoslovuje.

Zdraví lidé nepotřebují lékaře, potřebují ho jen nemocní.
Evangelium je dobrá zpráva, že Bůh má moc uzdravit hříšného člověka z hříchu.

Evangeliu s radostí naslouchal budoucí apoštol Petr, protože si uvědomoval, že je hříšným člověkem (Lukáš 5,8).
Evangeliu s radostí naslouchali celníci a hříšníci (Lukáš 5,30n).
Evangelium je dobrou zprávou jen pro toho, kdo v bázni stojí opodál, nechce ani oči k nebi pozdvihnout; bije se do prsou a říká: “Bože, projev milost mně hříšnému. (Lukáš 18,13)“

V Beránkově církvi mohou být jen hříšníci.
„Spravedliví“ v církvi nemají věčné místo.

Citováno z: Nebezpečí povodní už nehrozí, Česko má podle Nečase to nejhorší za sebou.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/nebezpeci-povodni-uz-nehrozi-cesko-ma-podle-necase-to-nejhorsi-za-sebou–1222960 Zpráva ze dne 11. června 2013 v 18:05

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..